Vyhľadať
Close this search box.

Ešte neodoberáš newsletter?

Objavuj so mnou možnosti fyzického, psychického a duchovného rastu v občasnom newsletteri s mojim najnovším poznaním.

Podvýživa a spomalený metabolizmus sabotujú tvoje chudnutie

Ľudí, ktorým sa nedarí schudnúť, môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  1. „Slepí pažravci“ – to sú ľudia, ktorí si myslia, že jedia normálne, resp. že jedia málo alebo jedia zdravo a aj napriek tomu nedokážu schudnúť. Títo ľudia sa však nad svojím stravovaním hlbšie nezamýšľajú a v skutočnosti jedia veľa (aj 15-krát denne),  nezdravé potraviny a v ich jedálničku chýbajú jedlá skladajúce sa z potrebných makronutrientov (bielkoviny, pomalé sacharidy, zdravé tuky). Riešenie je v tomto prípade jednoduché: jesť len 3 – 4x denne. Po nastavení správneho jedálnička by mal taktiež ustúpiť hlad a aj chuť na nezdravé jedlá, čo následne dopomôže k schudnutiu.
  2. „Unavené kone“ – to sú ľudia, ktorí jedia príliš málo, no tiež nedokážu schudnúť. Stratu chuti do jedla si prinášajú z dlhoročných neúspešných pokusov o držanie rôznych diét, nekoordinovaného hladovania, prípadne po náročných stresových životných obdobiach (napr. rozvod, rozchod, úmrtie v rodine, strata zamestnania…). Títo ľudia majú pravdepodobne spomalený metabolizmus.

Obe skupiny, aj keď by to tak na prvý pohľad nemuselo vyzerať, spája extrémna podvýživa. Musíme si uvedomiť, že človek môže byť extrémne podvyživený aj keď prijíma prebytok kalórií, pretože kalórie sú len jednotka energie. Ak napríklad prijímate kalórie vo forme nezdravých tukov či cukru, neprijímate žiadne živiny. V rámci tejto podvýživy teda nehovoríme o nedostatku kalórií, ale o nedostatku živín – t.j. bielkoviny, vláknina, zdravé tuky, všetky základné vitamíny, minerály, stopové prvky a niektoré enzýmy, ktoré sú mimoriadne dôležité pre chod celého organizmu.

Ak spadáte do prvej skupiny, buď prijímate málo kalórií, alebo (a to je pravdepodobnejšie) prijímate veľké množstvo kalórií, ale vo vašej strave chýbajú všetky základné živiny. Preto ste unavenejší a váš organizmus je o niečo chorejší. Tým si nadbiehate na to, aby ste priberali, zhoršovali ste pravdepodobnosť inzulínovej rezistencie, cukrovky, Alzhaimera, Parkinsona a mnohých iných chorôb, a taktiež aj horšej nálady a agresivity.

Ak spadáte do druhej skupiny a prijímate príliš málo jedla, kalórií a výživy, vaša adaptívna termogenéza*, resp. metabolizmus, sa spomalí – a tomu sa chcete vyhnúť. Keď sa totiž váš metabolizmus skrz adaptívnu termogenézu spomalí, deje sa to takým spôsobom, že sa zníži váš kalorický výdaj. Ak máte v tele uloženú energiu z jedla, alebo ju máte uloženú niekde v tukoch, telo začne brániť tomu, aby sa týchto zásob zbavovalo. Z dlhodobého hľadiska teda telo na sebe začne držať všetku vodu aj tuky a vy to na sebe pocítite tak, že nielen nebudete vedieť schudnúť, ale taktiež budete unavení a budete mať horšiu náladu. To následne bude mať dopad aj na váš spánok, regeneráciu či trávenie.

Adaptívna termogenéza – termogenéza je proces nášho tela, počas ktorého sú prijaté kalórie pretvárané na energiu a teplo, ktoré poháňa a ohrieva celý náš organizmus; adaptívna znamená, že sa adaptuje na príjem jedla.

Pre obe skupiny je podstatné denne prijímať dostatočné množstvo bielkovín (1,6 g – 2,2 g bielkovín na 1 kg váhy), ktoré si treba rozdeliť do 3 – 4 jedál. Vyberať by ste si mali tie zdroje bielkovín, ktoré dobre trávite. Bielkoviny sú totiž tým najlepším spaľovačom tukov, a to buď vo forme proteínového prášku, alebo jedla s vysokým percentom bielkovín. Zároveň je treba prijímať dostatok zdravých tukov a aspoň trochu zeleniny a ovocia. Ak budete dodržiavať tieto rady, vaše chute na nezdravé potraviny (sladkosti, chipsy…) by sa mali znížiť.

Je dôležité upozorniť na to, že ak patríte do druhej skupiny a doposiaľ ste prijímali nesmierne málo bielkovín, neodporúčam vám hneď začať prijímať ich určené množstvo, pretože by to pre vaše telo mohol byť šok. Odporúčam pridávať každý deň po 30 g bielkovín, až kým sa nedostanete k množstvu, ktoré by ste mali denne prijímať. Vaše telo tak bude mať možnosť zvyknúť si, metabolizmus sa začne rozbiehať a konečne tým začnete prijímať aj dostatok potrebných živín.

Ako rozbehnúť metabolizmus?

  1. Doprajte si dobrý spánok. Bez dobrého spánku váš metabolizmus nebude správne fungovať, chudnutie bude náročnejšie a aj vaša psychika bude fungovať oveľa horšie, čo znamená, že pre vás bude omnoho ťažšie dodržať stanovený režim.
  2. Začnite sa viac hýbať. Všade by ste mali hľadať príležitosť na pohyb – začať môžete napríklad tým, že si namiesto výťahu zvolíte chôdzu po schodoch. Šport totiž dokáže váš metabolizmus výborne naštartovať.

Cieľom by nemalo byť jesť čo najmenej, aby ste schudli, ale jesť čo možno najviac zdravej stravy, a zároveň čo najviac vydávať, pretože metabolizmus potrebujete udržiavať v tých najvyšších možných obrátkach. A taktiež nezabudnite piť veľa vody.

Vlado Roško

Vlado Roško

Som otec, manžel, mentor, vývojár doplnkov výživy, bývalý kulturista a zanietený študent fyzického, mentálneho a duchovného rastu človeka.

Email: info@vladorosko.com

Získaj nový pohľad na svoj život a jeho zmysel.

Objavuj so mnou možnosti fyzického, psychického a duchovného rastu v občasnom newsletteri s mojim najnovším poznaním.